Keramzyt jest kruszywem powszechnie dostępnym, które można z łatwością kupić w niemalże każdym markecie budowlanym. Jednym z najbardziej znanych jego zastosowań jest wykorzystanie go w ogrodnictwie do uprawy roślin, przygotowywania podłoży dla krzewów czy do poprawy jakości gruntu, jakim dysponujemy na działce chociażby poprzez rozluźnienie jego gliniastej struktury. Oprócz takiego zastosowania kruszywo to ma jednak także swoje zastosowanie w budownictwie. Do czego warto stosować keramzyt budowlany?
Wiele różnych zastosowań keramzytu w praktyce
Chcąc wykorzystywać keramzyt do celów budowlanych można od razu zdecydować się na zakup tego kruszywa w wersji dedykowanej właśnie do tego celu- będzie on odpowiednio przygotowany i będzie miał odpowiednią frakcję. Chcąc zakupić keramzyt w dużej ilości mając przed sobą spory remont lub też dużą inwestycję- można zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem jest kupno keramzytu w workach na sztuki czy może w formie sypkiego, luźnego kruszywa, które przyjedzie do nas specjalnym samochodem samowyładowczym. Pamiętajmy także o tym, że każdy keramzyt, w tym także budowlany dość mocno pyli, a więc na etapie jego stosowania konieczne jest zabezpieczenie dróg oddechowych. Jeśli nie zużyjemy keramzytu w całości- trzeba też pomyśleć o tym, w jaki sposób będziemy go przechowywać.
Keramzyt budowlany można zakupić na stronie https://leca.pl/produkty/zaprawy-i-betony/lecar-keramzyt-budowlany-l/. Na tej stronie można też poznać inne, bardziej szczegółowe właściwości tego kruszywa, dowiedzieć się o tym, że jest mrozoodporny, wytrzymały, niepalny i odporny na działanie grzybów i pleśni. Wśród najpopularniejszych zastosowań budowlanych na pewno warto wymienić:
- Keramzyt budowlany jako składnik betonów i zaprawy, od której wymaga się, aby miała lekką strukturę. Tego rodzaju betony kładzie się w miejscach, gdzie nie można stosować materiałów dodających dużego obciążenia stropów.
- Wykorzystanie keramzytu do zasypek rurociągów, różnego rodzaju wypełnień w gruncie i specjalnie układanych warstw drenujących.
- Zastosowanie keramzytu do wykonania warstwy izolacyjnej- na przykład do izolowania ścian podpiwniczeń czy wykonywania izolacji podłogi osadzanej bezpośrednio na gruncie z wykorzystaniem keramzytu impregnowanego.
- Do wykonywania specjalnych warstw drenujących na podmokłych i słabo przepuszczalnych gruntach. Również tam, gdzie istnieją osuwiska i gdzie grunt częściowo się zapada, aby wyrównać glebę i poprawić jej nośność.