Podatki nazywane w prawie daninami na rzecz państwa stanowią jedno z podstawowych źródeł utrzymania kraju i wpływy do jego budżetu. Dlatego też są one obowiązkowe niemal w wszystkich krajach świata, choć trzeba przyznać, że istnieją kraje, które niektórych podatków nie mają, albo takie, w których podatki są niezwykle niskie, takie państwa nazywane są „rajami podatkowymi”.
Do takich rajów zaliczane są między innymi takie kraje jak: Królestwo Andory, Bahama, Bahrajn, Belize, Bermudy, Dominikana, Hongkong, Liechtenstein, Malediwy, Monako, Kajmany, Tongo, Seszele czy Panama. Poza tymi krajami jednak w większości państw świata podatki stanowią istotne obciążenie fiskalne dla prowadzenia działalności gospodarczej. Prawo podatkowe jest właściwe dla danego kraju, nawet w obrębie Unii Europejskiej dlatego podatki, które obowiązują w jednym kraju, mogą nie istnieć w innym. Są natomiast dwa rodzaje podatków, które można spotkać niemal w każdym kraju świata: VAT i CIT/PIT.
Podatek dochodowy, jak sama nazwa wskazuje płacony jest od osiągniętych w danym roku podatkowym (najczęściej pokrywającym się z rokiem kalendarzowym) dochodów. Na świcie jest jednak 10 krajów, których obywatele i przedsiębiorstwa tego podatku nie płacą są to: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Oman, Kuwejt, Kajmany, Arabia Saudyjska, Bermudy, Bahama, Monako. Poza tymi krajami podatek dochodowy obowiązuje wszędzie. Może jednak być on naliczany na różnych zasadach, różne mogą być także stawki tego podatku na przykład w Hiszpanii obowiązują następujące reguły – jak wygląda podatek dochodowy w Hiszpanii. Natomiast w Polsce do płacenia podatku dochodowego zobowiązani są zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne. W naszym kraju obowiązują dwa rodzaje podatku dochodowego: od osób prawnych (CIT), który płacony jest przez spółki posiadające osobowość prawną, a więc spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne oraz od osób fizycznych (PIT), który odprowadzają wszystkie osoby fizyczne uzyskujące dochody na terenie Rzeczpospolitej. Warto także wspomnieć, że w prawie podatkowym i rachunkowości występują różnice definicyjne w sferze odnoszącej się do dochodów (to co prawo podatkowe uznaje za dochód, nie jest uznawane w rachunkowości i odwrotnie), różny bywa także sposób określania momentu uzyskania dochodu – w związku z tymi różnicami niekiedy dochodzi do pojawienia się tak zwanego podatku dochodowego odroczonego, która bywa bardzo korzystny dla firm i ich funkcjonowania.