Oczyszczanie dróg i chodników w przestrzeni miejskiej wygląda nieco inaczej niż oczyszczanie dróg wojewódzkich czy tras szybkiego ruchu. Najczęściej to miasto zatrudnia firmę będącą operatorem i posiadającą rozbudowaną flotę specjalistycznych pojazdów służących do oczyszczania ulic. Jednakże, ze względu na zabudowę, rodzaj nawierzchni i inne elementy infrastruktury miejskiej- do centrum miasta nie można wjechać z ciężkim sprzętem, co też bardzo często zostaje zawarte w umowie między operatorem a władzami miasta.
W jakich porach pracują zamiatarki?
Kolejna, bardzo ważna rzecz związana z oczyszczaniem ulic w mieście to pora, kiedy może ono mieć miejsce. Co prawda, specjalne zamiatarki uliczne wykorzystywane w miastach mogą rozwijać prędkość do 50 km/h, ale docelowo nie o to chodzi, aby szybko jeździły, a raczej o to, aby dokładnie sprzątały. Tym samym, aby nie utrudniały ruchu ulicznego w już i tak często zakorkowanych miastach- powinni one wyjeżdżać na ulice w porach wieczornych, nocnych lub porannych.
Czy zamiatarki pracują także zimą?
Zamiatarki uliczne wyjeżdżają w trasę już wczesną wiosną. Wówczas naprawdę wiele jest do posprzątania, szczególnie jeśli była to śnieżna zima, a śnieg stopniał pozostawiając wiele zanieczyszczeń na chodnikach i skwerach. Zamiatarki kontynuują swoją pracę w lecie, a kończą ją na jesień poprzez wykonywanie dodatkowych prac porządkowych, takich jak przedmuchiwanie opadniętych z drzew liści. Zimą zamiatarki mogą być wykorzystywane w inny sposób. Można je przekształcić w niewielkie pługi śnieżne, które doskonale poradzą sobie na chodnikach i miejskich uliczkach. Zima to także odpowiedni moment do tego, aby została przeprowadzona naprawa zamiatarek oraz prace konserwacyjne, które pozwolą przygotować maszyny na kolejny sezon. Serwisowanie oraz naprawa zamiatarek jest możliwa w przedsiębiorstwie Terberg Matec.
W jaki sposób prowadzi się taki sprzęt?
W przypadku najnowocześniejszych zamiatarek drogowych, wprowadzonych zostało wiele udogodnień poprawiających komfort pracy operatora. W zamiatarkach tego typu mamy dużą, przeszkloną szybę ułatwiającą kierowanie pojazdem. Kabina powinna być wyposażona w klimatyzację, ogrzewanie oraz w komputer pokładowy. W wielu modelach pod lupę został też wzięty poziom hałasu, jaki generuje maszyna podczas swojej pracy tak, aby nie była ona zbyt głośna i uciążliwa. Z kabiny operatora można na bieżąco kontrolować pracę szczotek, które są umieszczone na froncie maszyny.